Anasayfa / Haberler / BAŞKAN BİROL AYDIN 21 MART DÜNYA DOWN SENDROMLULAR GÜNÜ MESAJI

BAŞKAN BİROL AYDIN 21 MART DÜNYA DOWN SENDROMLULAR GÜNÜ MESAJI

Birleşmiş Milletler 10 Kasım 2011 kararı ile 21 Mart tarihini resmi Dünya Down Sendromu Günü olarak tanıdı.
21 Mart günü (21/3) Down sendromlu insanlarda 21.ci kromozomun 3 tane olmasını simgeliyor. Dünya Down Sendromu Günü, Down sendromlu bireylerin haklarını korumak için önemli bir adımdır.

Türkiye’de Down sendromlu bireyler ve ailelerine destek veren, onları doğru kanallara yönlendirecek çalışmalara imza atan kuruluşların başında gelen TÖSSFED ( Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu) dünya çapında başarılara imza atan özel sporcularının her zaman yanında olacak ve olmaya devam edecektir.

Bugünün Down sendromlu bireyler hakkında toplumsal bilinç yaratmak açısından önemli bir fırsattır.
Son kırk yılda gerçekleşen gelişimci ve kapsayıcı tutuma rağmen, birçok noktada Down sendromlu bireyler hala ayrımcılık ve önyargı ile karşı karşıya kalıyor. Oysa Down sendromlu bireylerin sosyal hayatta tüm insanlarla beraber, izole edilmeden yaşamaları büyük önem taşıyor.

Federasyon olarak antrenörlerimizin yetiştirdiği Özel Sporcularımız ve elde edilen ulusal ve uluslararası başarılar bunun kanıtıdır.

Bu özel çocuklarımıza imkan sağlandıkça neler başaracaklarını hepimiz göreceğiz.
Bu gün vesilesi ile toplumsal farkındalığımızı arttırıp, gerekli destek ve katkıyı sunarak bu kardeşlerimizin yalnız olmadığını göstermeliyiz.

Biz her zaman sizinleyiz ve sizinle gurur duyuyoruz.
Gülümseyişiniz hayatımıza ışık saçıp, umudumuzu arttırıyor…

Birol AYDIN
Federasyon Başkanı