Anasayfa / Haberler / BAŞKAN BİROL AYDIN GERÇEK DOSTLAR KOROMOZOM SAYMAZ

BAŞKAN BİROL AYDIN GERÇEK DOSTLAR KOROMOZOM SAYMAZ

Birleşmiş Milletler 10 Kasım 2011 kararı ile 21 Mart tarihini resmi Dünya Down Sendromu Günü olarak tanıdı. 21 Mart günü (21/3) Down sendromlu insanlarda 21.ci kromozomun 3 tane olmasını simgeliyor.

Down Sendromu bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Down sendromunu iyileştirecek veya yok edecek bir tıbbi tedavi yoktur. Tek yol eğitim ve spordur.

Down Sendromlu bireylerde 21.inci kromozomdan 3 tane vardır. Bu fazlalık bireyin fiziksel ve zihinsel özelliklerine de yansımakta, gelişim geriliğine sebep olmaktadır. Down sendromuna sebep olan faktörler henüz tespit edilememiştir. Ortalama her 800 doğumda bir görülür. Hafif veya orta seviye zihinsel ve fiziksel gelişim geriliğine sebep olur. Tüm dünyada 6 milyon civarında Down sendromlu birey yaşamaktadır. Türkiye’de tam bir veri yok ama yaklaşık 100.000 DS’lu kişi olduğu tahmin ediliyor.

Zihinsel engelli olmak duygusal engelli olmak demek değildir. Down Sendromlu bireyler her şeyden önce İnsandır.. Beslenme, temizlenme, sevilme ihtiyacı duyan, acıkınca, sıkılınca ağlayan, kızan, küsen, gülen, ergenlik bunalımı yaşayan, aşık olan, kalbi kırılan, kardeşi ile kavga eden, kapıları vurup gürültülü müzik dinleyen, gülen, dans eden ,spor yapan gençlerdir.

Her çocuk gibi Down sendromlu çocuklar da farklı zeka seviyesine, yetenek ve kişiliğe sahiptirler. Burada kilit nokta çocuğun kapasitesini maksimum düzeyde kullanabilmesi için zamanında ve doğru desteğin alınmasıdır. Erken eğitim programları, fizyoterapi, dil terapisi, oyun grupları gibi seçenekler aileler tarafından iyice değerlendirilmeli ve doğru kaynaklara ulaşılarak karar verilmelidir.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu olarak sadece Down sendromlu Özel Çocuklarımız değil tüm özel çocuklarımıza Sporla hayata yeni bir başlangıç şansı sunmaktan dolayı mutlu ve gururluyuz.

81 ilde 450 kulübümüz ile , yerel imkanlardan masimum düzeyde faydalanarak, gönüllü antrenörlerimizle çocuklarımıza spor yaptırıp , sporu hayatın bir parçası haline getirerek fırsat sunuyoruz.

Fırsat verildiğinde Özel Sporcularımızın Spor alanında Ülkemizde Avrupa da ve Dünya da birçok sportif başarıya imza attıklarını ve bayrağımızı gururla dalgalandırdıklarına şahit olduk ve oluyoruz.

Buradan Özel sporcularımıza ve Ailelerimize şu mesajı vermek istiyorum, farklılığınız zenginliğimizdir ve Elele vererek , yüreğimizdeki sınırsız sevgiyle tüm engelleri birlikte aşacağız.

Sevmeye ve spora engel yoktur.

Birol AYDIN
Federasyon Başkanı.