Anasayfa / Haberler / DOWN SENDROMLU ÖZEL SPORCU TALHA AHMET ERDEM DÜNYA ŞAMPİYONU

DOWN SENDROMLU ÖZEL SPORCU TALHA AHMET ERDEM DÜNYA ŞAMPİYONU

 

Dünya Down Sendromlular Spor Federasyonu (JUDOWN) tarafından Portekiz’in Guimaraes Şehrinde yapılan Down Judo Dünya Şampiyonasında 81 Kilo’da Ülkemizi temsil eden Talha Ahmet ERDEM Dünya Şampiyonu oldu.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyon Başkanımız Birol AYDIN; Final Müsabakası sonrası yaptığı açıklamada göreve geldiğimiz 2012 yılından buyana her özel çocuğun spor yapması için gece gündüz çalıştık, Talha Ahmet ERDEM Dünya Şampiyonu olarak down sendromlu özel sporculara yapmış olduğumuz yatırımların ne kadar doğru yatırımlar olduğunu göstermiştir.

Türkiyede Yüzbinlerce Down Sendromlu Özel Sporcu kardeşine rol model olmuştur. Özel Sporcularımız son 10 yılda altın çağını yaşıyor, bize bu imkanları sağlayan başta Cumhurbaşkanımız Saın Recep Tayyip ERDOĞAN’a , Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem KASAPOĞLU’na , sponsorlarımıza ayrı ayrı teşekkür ederiz’dedi.
30 Kasım 2019 tarihlerinde başlayan Dünya Şampiyonasında Down Sendromlu MiSplli Judocumuz Talha Ahmet ERDEM, Finalde Portekizli Corte DIOGO’ 4-2 yenerek , T23 kategorisinde Ülkemize bu alanda ilk Dünya Şampiyonluğunu kazandırmış oldu.

Aynı Şampiyonada Mindere çıkan bir diğer Milli Sporcumuz Mehmet Can TOPAL ise Finalde Portekizli Maia HUGO’ya 2-1 yenilerek Ülkemize Gümüş Madalya kazandırdı.
Down Sendromlular Dünya Judo Şampiyonası bugün yapılacak olan müsabakalar ile sona erecek.