Anasayfa / Haberler / KOCAYÜREKLİ ADAMIN KALEMİNDEN ÖZEL SPORCULAR

KOCAYÜREKLİ ADAMIN KALEMİNDEN ÖZEL SPORCULAR

 

2018 yılında, özel sporcularımız Uluslararası müsabakalarda önemli başarılara imza attılar. Tabii ki işitme engelli, bedensel engelli ve görme engelli sporcularımızın da çok önemli başarıları var. Ancak, özel sporcularımızın şanssızlığı, Paralimpik Oyunları’nda çok sınırlı sayıda spor branşında yarışabilmeleri. Bunun nedeni ise; 2000 Sydney Paralimpik Oyunları’nda, Özel Sporcular Basketbol İspanyol Milli Takımı’nın 9 oyuncusunu da engelsiz sporculardan seçerek bir sahtekarlığa imza atması. Ve bundan sonra da 2004-2008 yıllarında, Atina ve Pekin’de özel sporcuların Paralimpik Oyunları’na katılması yasaklandı.

2012’de Londra’da başladılar, ancak, sadece belli bir sayıda, 3 veya 4 branşta yarışmaların yapılmasına izin verildi. Bu durum Tokya’da da aynen devam edecek.

Bir diğer konu ise; Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu’nun 2018’de organize ettiği “Yavuz Kocaömer Özel Sporcular Masa Tenisi Türkiye Şampiyonası”nın ikincisinin Ocak ayında bölgesel yarışmalar şeklinde başlayacak olması. Şubat ayının ikinci yarısında ise Türkiye Finalleri yapılacak.

Bölgesel yarışmalar dahil, tüm bu müsabakalara yaklaşık 1500 engelli özel sporcumuz katılacak. Biz de yine, Antalya’da olup, onlarla birlikte bu güzel günleri yaşayacağız.

Yeni yılınızın sizlere öncelikle sağlık getirmesi dileğiyle, huzurlu ve mutlu günler dilerim.

– Yavuz Kocaömer / Milliyet / 30.12.2018

#TurkParalimpik #tesyev #YavuzKocaomer #OzelSporcular