Anasayfa / Haberler / MİLLİ SPORCUMUZ CANER EKİN CUMHURBAŞKANIMIZ İLE BİR ARAYA GELDİ.

MİLLİ SPORCUMUZ CANER EKİN CUMHURBAŞKANIMIZ İLE BİR ARAYA GELDİ.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Engelli Vatandaşların ve Devlet Korumasından Yararlanmış Gençlerin Kamu Kurumlarına Yerleştirilmesi Töreni’ne katılarak bir konuşma yaptı.

Kamu kurumlarına atanacaklara, görev yerlerinin hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’deki engelli memur sayısının, kendilerinden önceki döneme göre yaklaşık 10 kat artışla 56 bin 500 kişiye ulaştığına dikkat çekti. Devlet korumasında yetişen gençlerin 2002’den bugüne kadar kamuya yerleştirilenlerin sayısının da 29 bine yaklaştığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bu rakamlarla sosyal devlet olmanın gereklerini yerine getiren bir ülke olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu kaydetti.

TÜRKİYE’NİN ZENGİNLİĞİNİ HER KESİMDEN İNSANIMIZIN İSTİFADESİNE SUNDUK”

“Ülkemizde, devletin şefkat şemsiyesi dışında hiç kimsenin kalmaması için özel çaba gösterdik. Sosyal yardımlar için ayırdığımız yıllık bütçeyi 2 milyar liradan 55 milyar liraya çıkardık” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 17 yılda tam 339 milyar liralık sosyal yardımda bulunduklarını aktardı. Millî gelir içindeki sosyal yardımların payını yüzde 0,3’ten yüzde 1,2 seviyesine yükselttiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye büyüdükçe, güçlendikçe, zenginleştikçe, ortaya çıkan değeri tüm vatandaşlarımıza yansıtmaya inşallah devam edeceğiz” dedi.

“Biz, Türkiye’nin zenginliğini 81 vilayetin tamamına ve buralarda yaşayan her kesimden insanımızın istifadesine sunduk” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’yi büyütürken, üretimi artırırken, millî gelirimizi üç kattan fazla yükseltirken, istihdam yelpazesini genişletirken, tüm vatandaşlarımızı kucaklamaya gayret ettik. Dünyanın en iyi sosyal güvenlik ve sağlık sistemini kurmamızın amacı da budur. Ülkemizde, devletin şefkat şemsiyesi dışında hiç kimsenin kalmaması için özel çaba gösterdik. Sosyal yardımlar için ayırdığımız yıllık bütçeyi 2 milyar liradan 55 milyar liraya çıkardık. Son 17 yılda tam 339 milyar liralık sosyal yardımda bulunduk.”

“AİLE KURUMU, MİLLÎ VARLIĞIMIZIN BELKEMİĞİDİR”

Aile kurumunun, millî varlığın belkemiği olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Büyük ve güçlü Türkiye hedefimize ulaşabilmenin en önemli şartlarından biri, aile kurumunu sağlam bir şekilde ayakta tutmaktır” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti. “Aksi takdirde, tıpkı omurgası çökmüş bedenin felç olması gibi, aile kurumu dağılmış bir toplumun da yerle yeksan olması kaçınılmazdır. Bugün Batı toplumlarını bekleyen en büyük tehdit budur.”

Aile kurumu dağıldığında nüfusun da azalmaya başladığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü sadece bireylerin ve onların hayat biçimlerinin hâkim olduğu bir yerde çocuğa yer bulunamıyor. Bu yüzden pek çok Batı toplumu bir süre sonra yeryüzünden silinme riskiyle karşı karşıya kalacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin de, Batı toplumlarındaki kadar olmasa bile, aynı tehditle yüzleşmeye başladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitimden medyaya, her alanda seferberlik ruhuyla aileye sahip çıkacak bir anlayışla çalışmalar yürüteceklerini kaydederek, “Bugünümüz ve geleceğimiz için aile kurumunun yaşatılmasını ve güçlendirilmesini sağlamayı, en az güvenlik kadar, en az ekonomi kadar önemli görüyoruz” dedi.