Anasayfa / Haberler / Özel Sporcular Spor Çalıştayında Alınan Kararlar Camiamıza Hayırlı Olsun.

Özel Sporcular Spor Çalıştayında Alınan Kararlar Camiamıza Hayırlı Olsun.

2022 Yılı Genişletilmiş Kurullar, İl Temsilcileri Toplantısı ve Özel Sporcular Spor Çalıştayı, 81 İlden yaklaşık 300 katılımcının, görüş, öneri ve katkısı ile 09-11 Şubat 2022 tarihinde Antalya’da yapıldı.
Spor Çalıştayına, Yönetim, Denetim, Disiplin Kurulu Üyeleri, İl Temsilcileri, 15 Branşın Teknik Kurul Üyeleri, Eğitim, Sağlık, Organizasyon, Basın, Hukuk, Özel Eğitim ve Danışma Kurulu Üyeleri, Antrenörler, Spor Psikologları, Akademisyenler, Kulüp Başkanları-Yöneticileri, olmak üzere yaklaşık 300 kişi katılım göstermiştir.
 
09 Şubat Çarşamba 1.Gün Oturumları ile başlayan Özel Sporcular Spor Çalıştayı;
 
• Genişletilmiş Teknik Kurullar toplantısı ile başlamış, 2022-2024 dönemi “Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonunun 15 branşta Spor hizmet ve eğitim faaliyetleri planlanması yapılmış, 2022-2024 Master Planlamaları sunumu yapılmıştır.
 
• Akşam yapılan Açılış töreninde Federasyon Başkanı Birol Aydın, 2016-2021 dönemi değerlendirmesini yapmış ve Türkiye temsilcisi olarak görev almış olduğu, 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları izlenimlerini katılımcılar ile paylaşmıştır.
 
• Özel Sporcular tarihinde ilk defa 3 özel sporcunun doğrudan, 2020 Tokyo Paralimpik Oyunlarına katılma hakkı kazanmalarından duyduğu mutluluğu paylaşmış, Özel Sporcular Esra Bayrak, Mihriban Korkmaz ve Fatma Damla Altın’ın Paralimpik Oyunları öncesi yolculuğu ve yarışmalardaki performansları ile duyduğu mutluluğu tarif etmiş, antrenörleri Aytunç Göz ve Sevda Kalkan başta olmak üzere emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür etmiştir.
 
• İtalya’da yapılan Down Avrupa Oyunlarında, Futsal Takımımız Avrupa Şampiyonu , Basketbol Milli Takımımız Avrupa İkincisi, Atletizm, Judo, Masa Tenisi ve Yüzme branşlarında toplam 54 Madalya kazanarak bir rekora imza attık.
 
İstiklal Marşımızı Avrupa’ya ezberlettik. Son 10 yılda yüzlerce madalya , onlarca kupa kazanıp, Rekorlar kırarak Dünya’nın Yükselen Yıldızı olduk.
 
• 2016-2021 yılları arasında Özel Sporcuların Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında kazanmış oldukları rekorlar, altın madalyalar ve istiklal marşımızın okunmasının gururunu hissetmenin, kazanılan madalyalar ile Türkiye’nin Parlayan Yıldızı, Dünyanın ise Yükselen Yıldızı olmanın serüvenini tüm katılımcılara gururular sunmuştur.
 
• Covid-19 nedeni ile ertelenen Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonunun kuruluşunun 20.yıl etkinlikleri kapsamında, 20.yılı anısına tüm katılımcılara hizmet ve emeklerinden dolayı, 20.Yıl Hatıra Madalyası ve Katılım Belgesi takdimi ile birinci gün oturumları sona ermişti.
 
 
10 Şubat Perşembe 2. Gün Oturumları,
 
• Özel Sporcular Spor Federasyonunun, dünü, bugünü konulu video sunumu ile başlamış,
 
• 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları sunumu, 2024 Paris Para Paralimpik Oyunları Sporcu havuzu ve yol haritasının anlatımı,
• Ulusal ve Uluslararası Sporcu Lisanslama ve değerlendirme kriterleri, ÇÖZGER ve RAM Raporlama süreçleri,
 
• Paralimpik branşlar “Para Atletizm, Para Yüzme ve Para Masa Tenisi” Teknik Kurul Başkanlarının, İl Şampiyonaları sunumu, Ulusal, Uluslararası ve Paralimpik Oyunların baraj dereceleri, Performans Sporcusu yetiştirilmesi konu başlıklarının sunumu ve katılımcılar ile soru – cevap yönetimi,
 
• Paralimpik Branşlar, Bireysel ve Takım Sporları Teknik Kurul Başkanlarının, İl Şampiyonaları ve Türkiye Şampiyonaları – Milli Takım Seçmeleri kriterleri ve yol haritası sunumları yapılmış tüm katılımcılar ile soru- cevap, görüş- önerileri alınmıştır.
 
• 2022 Yılı Yasaklı Maddeler anlatılmış, başta Paralimpik branşlar olmak üzere özel sporcuların bilgilendirilmesi yol ve yöntemleri anlatılmıştır.
 
• Sporcu Lisans, Tescil, Vize ve Transfer işlemleri Talimat hükümleri anlatılmış, soru – cevap, görüş ve öneriler alınmıştır.
• İllerde , “Yeterlilik Belgesi” almaksızın yasal olmadan açılan Özel Beden Eğitimi ve Spor Tesislerinin Federasyonumuz https://www.tossfed.gov.tr/storage/2020/11/TURKIYE_OZEL_SPORCULAR_FED._YETELILIK_TALIMATI.pdf yayımlanan Talimatı hükümleri gereğince ivedi bir şekilde “TOSSFED YETERLİLİK BELGESİ “ almaları ve hukuki süreçlerinin sunumu yapılmıştır.
 
• 2022 yılı Eğitim Yılı İlan edilmiş, 15 branşta , 81 İlimizde açılan veya açılması planlanan Antrenör Kursları, Seminerler ve Vize seminerleri hakkında Eğitim Kurulunca sunum yapılmış, soru- cevap, görüş ve öneriler alınmıştır.
 
• Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun, Covid-19 Önerileri, Pozitif Vaka Sayılarının 100.000’leri bulması ve vefat sayılarının yüksekliği Sağlık Kurulumuzca göz önüne alınmış, görüş ve önerileri paylaşılmıştır.
 
09-11 Şubat 2022 tarihlerinde üç gün süren “2022 Yılı Genişletilmiş Kurullar, İl Temsilcileri Toplantısı ve Özel Sporcular Spor Çalıştayı sonucunda, Yukarıda ilan edilen konu başlıkları, görüş ve öneriler ile, tüm katılımcıların görüş – öneri ve katkıları Federasyonumuzca değerlendirilmiş ve 2022 yılı Spor Faaliyetlerinde uygulanmak üzere Aşağıdaki Kararlar alınmıştır.
 
1-Federasyonumuzun 2022 yılında “Para Atletizm, Para Yüzme, Para Masa Tenisi” Paralimpik branşları başta olmak üzere Ferdi ve Takım Sporlarında İL ŞAMPİYONALARI yapılacaktır.
 
2-İllerde yapılacak olan İl Şampiyonalarına, Spor Kulüplerimiz sporcu sınırlandırması olmadan, istedikleri kadar sporcu ile katılabileceklerdir.
 
3-İl Şampiyonaları, Teknik Kurullarca oluşturulacak Reglamanlar doğrultusunda yapılacaktır. Teknik Kurullarımızca hazırlanan İl Şampiyonaları Barajlarını geçen sporcular Türkiye Şampiyonalarına katılabileceklerdir.
 
4- İllerde, İl Temsilcilerimiz tarafından İl Tertip Komitelerinin oluşturulması, İl Şampiyonalarının İl Tertip Komitelerince organize edilmesi gerekmektedir.
 
5-İl Şampiyonalarına, İl Merkezleri, İlçeler ve Köylerde bulunan tüm özel sporcuların katılımlarının sağlanması için gerekli duyuruların yapılacaktır. İl Tertip Komitelerince email, whatsapp v.b iletişim sistemleri kurularak bilgilendirmeler bu yolla sağlanacaktır.
6-İllerdeki Özel Sporcular Kulüp Başkanları, Yöneticileri ve Antrenörlerinin katılımı ile İl Şampiyonaları öncesi periyodik toplantılar yapılmalıdır.
 
7-İl Şampiyonaları planlaması yapılırken, Ana branşların İl Temsilcileri ve İl Merkez Hakem Komite Başkanları ile istişare edilmesi gerekmektedir., ( Örnek: Özel Sporcular Yüzme İl Şampiyonası planlaması yapılırken, Yüzme İl Temsilcisi ve İl Merkez Hakem Komitesi Başkanının katılımı ile planlama yapılması)
 
8-Paralimpik Branşlar olan “Para Atletizm, Para Yüzme, Para Masa Tenisi” branşların İl Şampiyonalarının 29 Nisan 2022 Cuma günü mesai bitimine kadar tamamlanmalıdır.
 
9-İl Müsabakalarının sonuçları, İl Temsilcileri ve tertip komitelerinin takibi ile 9 Mayıs 2022 Cuma günü mesai bitimine kadar “Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri” üzerinden resmi yazı ile “Federasyonumuza “ ulaştırılmalıdır.
 
10- İl Şampiyonaları sonucunda “Türkiye Şampiyonalarına “ katılma hakkı ede eden Sporcular ve Kulüpler, Teknik Kurullarımızca “2022 yılı Türkiye Şampiyonaları Reglamanları ve Türkiye Şampiyonaları Talimatları hükümlerine göre değerlendirecek ve Türkiye Şampiyonaları – Milli Takım Seçmelerine katılma hakkı elde eden sporcular ve Kulüpler ilan edileceklerdir.
 
11- İllerde yapılacak olan İl Şampiyonalarının yanı sıra, özel ve milli günlerde de “Spor ve Eğitim” faaliyetleri yapılacaktır. (Örnek; 21 Mart Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı v.b)
 
12- İllerde yapılacak olan “İl Şampiyonaları, Özel ve Milli Gün Etkinlikleri “ İl Temsilcileri ve İl Tertip Komiteleri tarafından hazırlanan “ İl faaliyetleri, İl Müdürlüklerince organize edilecek olup, İl Şampiyonalarının onayı, hakem görevlendirilmeleri, salon ,saha, havuz ve diğer destekleri İl Müdürlüklerimizce sağlanacaktır. İl Şampiyonaları, İllerde İl Müdürlüklerimiz, Belediyelerimiz, Valiliklerimiz, Üniversitelerimizin destekleri ve Federasyonumuzun destekleri ile görevlendirilecek teknik, organizasyon kurul üyeleri ve lojistik destekler ile yüksek katılımlı organizasyonlar şeklinde yapılacak, İl Şampiyonaları Federasyonumuzca yakından takip edilip, destek verilecektir.
 
13-Paralimpik branşlarımız Para Atletizm, Para Yüzme ve Para Masa Tenisi branşlarının İl Şampiyonaları, Türkiye Şampiyonaları-Milli Takım Seçmeleri, Reglamanları en geç 28 Şubat 2022 tarihine kadar www.tossfed.gov.tr web sitemizden İlan edilecektir.
 
14-Takım Sporları (Basketbol, Futbol, Voleybol) İl Şampiyonaları Reglamanları en geç 1 Ağustos 2022 tarihine kadar www.tossfed.gov.tr web sitemizden İlan edilecektir.
 
15- Takım Sporları (Basketbol, Futbol, Voleybol) İl Şampiyonaları, 30 Eylül 2022 tarihine kadar İllerde tamamlanacak olup, İl Temsilcileri ve İl Tertip Komitelerimizin takibinde, Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerimiz üzerinden resmi yazı ile Federasyonumuza bir hafta içerisinde ulaştırılacaktır.
 
16-Covid-19 Salgını nedeni ile İl Şampiyonası yapılamayan, ancak Avrupa ve Dünya Şampiyonası yapılması muhtemel branşlarda, Teknik Kurullarımızca ilan edilecek olan reglamanlara göre “2022 yılı Milli Takım Seçmeleri” yapılacaktır.
 
17- İl Şampiyonası yapılan İllerde, Federasyonumuzca ‘ Teknik Kurul Üyeleri’ görevlendirilerek, “Yetenekli Minik, Yıldız yaşlarındaki Özel Sporcular “ yakından takip edilecek, İllerdeki antrenörleri ile iletişim kurularak İllerdeki antrenmanları planlanıp, takip edilecektir. Ayrıca; Periyodik olarak “Gelişim Kamplarına “ davet edilerek, performans ölçümleri yapılacak, malzeme desteği verilecek, sportif gelişimleri yakından takip edilerek, 2028,2032 Paralimpik Oyunlarında Ülkemizi temsil etmeleri için Federasyonumuzca destekleneceklerdir.
 
18- İl Şampiyonaları sonucunda, Teknik Kurullarımızca İlan edilen “Türkiye Şampiyonalarına katılım barajlarını geçemeyen, gelişim aşamasında olan veya spora yeni başlayan Özel Sporcularımız için ise; Federasyonumuz tarafından düzenlenecek ve tüm kulüp sporcularımızın aileleri ile birlikte katılabilecekleri yaz kampları, spor oyunları v.b aktiviteler planlanacak olup, tüm özel sporcularımızın spor etkinliklerine erişimleri sağlanacaktır.
 
19-Performans Sporcularımızın ailelerine yönelik, Eğitim Kurumlarımızca Seminerler verilecektir.
TOSSFED Ailesi olarak; amacımız sizden aldığımız güç ile ortak akıl ve istişare ederek, “ Özel Sporcularımıza “ hizmet etmek, birlikte düşünüp, birlikte karar alıp, birlikte başarmaktır.
81 ilimizde, İlçelerimizde, Mahalle ve Köylerimizdeki özel sporcularımızı sporla tanıştırmak, ulusal ve uluslararası alanda ilkleri başarmak, Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında Altın madalyalar kazanarak, İstiklal Marşımızı okutmaktır.
 
2024 Paris Paralimpik Oyunları ve 2024 Trisome Oyunlarına, daha güçlü Milli takımlar ile katılmak, daha fazla branşta, daha fazla özel sporcu ile mücadele etmek ,Türkiye Cumhuriyeti Devletimizi başarılı bir şekilde temsil etmektir. Paralimpik Oyunları’nda madalya kazanarak “özel sporcularımızın” isimlerini tarihe “altın harflerle” yazdırmaktır.
 
09-11 Şubat 2022 tarihinde Antalya İlinde gerçekleştirilen, 81 İlden yaklaşık 300 katılımcının katkıları, görüş ve önerileri ile olgunlaşan, Teknik ve Eğitim Kurullarımızca hazırlanan, Yönetim Kurulumuzca incelenip, değerlendirilen ve Özel Sporcularda, sporu tabana yaymak, her özel çocuğun spora erişimini sağlamak, Avrupa, Dünya Şampiyonalarında ve Paralimpik Oyunlarda Ülkemizi başarıyla temsil edecek Performans sporcuları yetiştirebilmek için alınan kararların “Özel Sporcular Ailemize” hayırlı olmasını dileriz.
 
TOSSFED AİLESİ OLARAK BİRLİKTE KARARLAR ALIP, BİRLİKTE ÇALIŞIP, BİRLİKTE BAŞARMAYA DEVAM EDECEĞİZ.
Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu