Anasayfa / Haberler / ÖZEL SPORCULARIN ÖNERGESİ İNAS DÜNYA GENEL KURULUNDA KABUL EDİLDİ OTİZMLİ SPORCULARIMIZA MÜJDE İNAS

ÖZEL SPORCULARIN ÖNERGESİ İNAS DÜNYA GENEL KURULUNDA KABUL EDİLDİ OTİZMLİ SPORCULARIMIZA MÜJDE İNAS

Avrupa İnas Yönetim Kurulu Üyesi olan Federasyon Başkanımız Birol Aydın nın 6-9 Ekim 2016 tarihinde Fransa nın başkenti Paris te düzenlenen Avrupa İnas Yönetim Kurulu Toplantısında Türkiye adına bir teklif sunarak Mental , Down  Sendromu ve Otizmli Sporcuların müsabakalarda ayrı ayrı yarıştırılması gerektiğini gerekçeleri ile belirtmiştir.

Yapılan  toplantıda Federasyon Başkanımız Birol Aydın nın bu önerisi Yönetim Kurulunda kabul edilmiş ve  Avrupa İnas Yönetim Kurulu bu öneriyi 20-24 Nisan 2017 tarihinde Avustralya da yapılan Dünya İnas Konferansı ve Genel Kurul toplantısına taşımıştır.

Dünya İnas  Genel Kurulunda yapılan tartışmalar sonucunda alınan bu öneri kabul edilerek bundan sonra yapılacak olan tüm İnas yarışmalarında Mental, Down Sendrom ve Otizmli Sporcuların ayrı ayrı yarışmalarına karar vermiştir.

Dünya İnas Yönetiminden yapılan ilk açıklamada ; Türkiye de Kasım 2012 tarihinde yapılan Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu başkanlığına seçilen Sayın  Birol Aydın ve Yönetim Kurulunun ilk çalışmaları arasında yer alan Mental, Down Sendrom ve Otizmli sporcuları ayrı ayrı yarıştırarak Dünya ya örnek olmuş, bu pozitif ayrımcılığı yaparak sporcular arasında haksız rekabeti önlemeleri tarafımızdan olumlu olarak görülüp hayata geçirilmiştir denildi.

İnas Dünya Genel Kurulu alınan bu karar, bundan sonra yapılacak olan paralimpik oyunlarda uygulanması için gerekli girişimlerin yapılmasını kararlaştırmıştır.

OTİZMLİ SPORCULARIMIZA MÜJDE

Yapılan toplantıyı ve alınan kararı değerlendiren Federasyon Başkanı Birol Aydın , 2012 yılı itibari ile Federasyon Yönetim Kuruluna seçildiğimiz dönemde aldığımız ilk kararlardan birisi olan Mental, Down Sendrom ve Otizmli sporcularımız ayrı ayrı yarıştırarak haksız rekabetin önüne geçme teklifimiz bugün Dünya İnas Yönetimi tarafından kabul edilmiştir.

Alınan bu karar ile sadece Ülkemiz Özel Sporcularının değil tüm Özel bireylerin haksız rekabet içerisinden kurtulup yaptıkları çalışmaların hakkını alması olacak ve aynı zamanda Özel Sporcuların gerçek başarılarının ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Sunduğumuz önerinin kabul olması tarafımızdan mutluluk ile karşılanmış ve alınan bu kararın öncelikle Dünyadaki ve ülkemizdeki tüm özel sporcularımıza hayırlı olmasını dilerim dedi.