Anasayfa / Haberler / PORTEKİZ’DE DÜNYA ŞAMPİYONU ÖZEL SPORCULAR !!!

PORTEKİZ’DE DÜNYA ŞAMPİYONU ÖZEL SPORCULAR !!!

3 Ekim 2018 tarihinde Portekiz’in Madeira Adasında başlayan Down Sendromlular Atletizm ve Masa Tenisi Dünya Şampiyonasında ; Down Sendromlu Sporcumuz Dilara ÇEVİK Atletizm Disk Atma Dalında 13.88 metre derecesi ile DÜNYA ŞAMPİYONU olmuş ayrıca Çekiç Atma Dalında Dünya Üçüncüsü olmuştur.

Şampiyonada Down Sendromlu bir diğer Sporcumuz Ali Topaloğlu Atletizm Gülle Atma dalında 10.04 Metre ile DÜNYA ŞAMPİYONU olurken Disk Atma dalında ise 25,77 metre derecesi ile Portekizli RikardoPires’in ardından Dünya İkincisi oldu.

DOWN SENDROM MASA TENİSİ DÜNYA ŞAMPİYONASINDA İKİ KUPA 4 MADALYA KAZANDIK.

Portekiz Madeira’da başlayan Masa Tenisi Dünya Şampiyonasında yarışan ve Benay Balcı ve Merve Peker’den oluşan Masa Tenisi bayanlar takımımız Fransa’nın ardından Dünya İkincisi olurken, Portekiz ise üçüncü olmuştur.

Aynı Şampiyona ’da Çift Erkekler ’de Ülkemizi temsil eden Erman Çetiner ile Enes Yılmaz’dan oluşan Erkek Milli Takımız ise Dünya Üçüncüsü oldular.

Dünya Şampiyonu olan Dilara Çevik ve Ali Topaloğlu Dünya Şampiyonluğu sonucu aldıkları Altın Madalyalarını Şehitlerimize armağan ettiler.

1.gün müsabakaları sonunda bir açıklama yapan Federasyon Başkanı Birol Aydın ; Portekiz’inMadeira adasında devame den Down Sendromlu Özel Sporcular Atletizm ve Masa Tenisi Dünya Şampiyonasında Altın Madalya kazanarak Türk Milletinin göğsünü kabartan Sporcularımız Dilara Çevik ve Ali Topaloğlu başta olmak üzere , Masa Tenisi Bayanlar Dünya İkincisi olan Benay Balcı ve Merve Peker’i ve Dünya Üçüncüsü olan Masa Tenisi Erkek Milli Takımız Erman Çetiner ve Enes Yılmaz’ı ayrı ayrı tebrik ediyorum. Sporcularımıza emek veren başta aileleri olmak üzere antrenörlerimizi ve kulüp yöneticilerimize teşekkür ediyorum, Özel Sporcularımıza her zaman destek olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, Bakan Yardmcımız Sayın Hamza Yerlikaya’ya , emeği geçen tüm yöneticilerimize ve özel sporcular ailemize ayrı ayrı teşekkür ediyorum’dedi.

SADETTİN AKÇİ IAADS YÖNETİMİNE SEÇİLDİ.

Portekizde yapılan Dünya Şampiyonası öncesi Uluslararsaı Down Sendromlular Dünya Federasyonu Yönetim Kurulu seçimi yapıldı. Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkan vekili Sadettin Akçi katılımcı ülkelerin büyük desteği ile IAADS ‘nin yönetim kurlu üyeliğine 4 yıllığına seçildi.

Seçimler Sonrası bir açıklama yapan Sadettin Akçi; “ Bize bu yolda destek veren Federasyon Başkanım Birol Aydın ve Yönetim Kurulu arkadaşlarıma, Ülkemize Spor alanında çağ atlatan, Engelli dostu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na , Bakan Yardımcımız Sayın Hamza Yerlikaya’ya ve tüm Özel Sporcular ve Spor Camiamıza teşekkür ediyorum’dedi.
3 Ekim Salı günü ön elemeler ile başlayan Şampiyona 7 Ekim Pazar günü yapılacak olan müsabakalar ile tamamlanacak.