Anasayfa / Haberler / USTA KALEM YAVUZ KOCAÖMER POSTA GAZETESİ KÖŞE YAZISI

USTA KALEM YAVUZ KOCAÖMER POSTA GAZETESİ KÖŞE YAZISI

Down Sendromlu Sporcular Olimpiyatları 2020’de Antalya’da

Türkiye önümüzdeki yıl önemli bir uluslararası organizasyona ev sahipliği yapacak. ‘Down Sendromlu Sporcuların Olimpiyat Oyunları’ kabul edilen Trisome Games 2020’, 31 Mart- 7 Nisan 2020 tarihlerinde Antalya’da yapılacak.

Ülkemize verildi

İlk defa 2016’da İtalya- Floransa’da düzenlenen Down Sendromlu Olimpiyatları, Fransa ve İngiltere’nin adaylığına rağmen ülkemize verildi. Bunda, Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı sevgili Birol Aydın’ın Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi olması da önemli rol oynadı.

2 bin kişi katılacak

Oyunlara 60 ülkeden 1000 down sendromlu sporcu, 500 antrenör ve idareci, 500 özel sporcu ailesi olmak üzere 2000 kişinin katılması bekleniyor. Bu organizasyonun başarılı olacağına hiç şüphemiz yok. Nedeni ise, önce Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı ile Yönetim Kurulu üyelerinin son yıllarda böyle organizasyonlara gösterdikleri önem ve özel sporcu sayısının artması.

Destek veririz

Bir diğer güvencemiz ise, Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Doç. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu. Sevgili müdürümüz Hacıcaferoğlu, engelli sporlarına özel değer vermekte ve bu konuda önemli çalışmalar yapmakta. Böyle olduktan sonra bu organizasyondan yüzümüzün akı ile çıkacağımıza eminiz. Ayrıca Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) ve Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı da (TESYEV) gerekli destekleri sağlama konusunda elinden geleni yapacaktır. Oyunların 2’nci tanıtım toplantısı geçen hafta Antalya’da yapıldı.

Toplantıya katılan, Dünya Down Sendromlular Federasyonu (SUDS) Başkanı Dr. Geoff Smedley, Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın, her iki federasyonun yönetim, teknik ve sağlık kurulları üyeleri ile Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu organizasyon hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Ülkemizde böylesine büyük bir spor olayının gerçekleştirilmesinin önemine vurgu yaptılar. Atletizm, yüzme, jimnastik, masa tenisi, judo, basketbol, futbol, voleybol gibi branşlarda gerçekleştirilecek olan ‘Trisome Games 2020’, gerek engelli sporları konusunda toplumdaki farkındalığın artırması, gerekse ülkemizin tanıtımı açısından önemli bir misyonu yerine getirecek.

– Yavuz Kocaömer / Posta / Çengelli İğne / 16.09.2019

#tesyev #YavuzKocaomer