Anasayfa / Haberler / YANLIZ DEĞİLSİNİZ FARKINDAYIZ

YANLIZ DEĞİLSİNİZ FARKINDAYIZ

2 Nisan, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” (2nd April World Autism Awareness Day) olarak ilan edilmiştir.

2 Nisan’da başlayan “Otizm Farkındalık Ayı” çerçevesinde tüm dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi ve bilinirliğin artırılarak, erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılmasıdır. Otizmin bugün için bilinen en etkili tedavisi yoğun bireysel eğitimdir.

Otizm yaşam boyu süren bir gelişimsel farklılıktır. Bu nedenle sürekli hayatınızın bir parçası oluyor.

Yapılan son araştırmalara göre dünyada her 68 çocuktan biri otizmli. Ülkemizde 0-18 yaş arasında 400.000 otizmli birey olduğunu varsayıyoruz. Otizmin nedenleri halen bilinmediği için artış hakkında da net bilgi vermek doğru olmaz..

Otizmin artışı erken tanı ve eğitim kapsamında önemli sorumlulukları beraberinde getiriyor. Otizmin bilimsel olarak ispatlanmış tek tedavi yöntemi özel eğitim ve spordur. Özel eğitimin ve sporun otizmli çocuklarımızın topluma kazandırmalarının yansıra toplumsal farkındalık ve destekte önemlidir.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu olarak bizler başta Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın, Gençlik Spor Bakanımızın ve duyarlı kurum ve kuruluşlarımızın desteğiyle 81 İlimizde Özel Sporcularımıza özellikle Otizmli Özel Çocuklarımıza Spor yaptırıp yanlarında olduğumuzu ve ailelerin yükünü hafifletip destek olduğumuzu gösteriyoruz.
Sadece bir gün değil her gün farkında olmalı ve birlikte engelleri aşmalıyız.

Birol Aydın
Federasyon Başkanı