Anasayfa / Federasyon Başkanı

Federasyon Başkanı

 

 

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanımız Birol Aydın ;

Kars Sarıkamış’ta Dünya’ya geldi,  İlköğrenimini köy ilkokulunda tamamlayan Birol Aydın Lise sınavını başarı ile kazanarak Kars Susuz Yatılı Öğretmen Okulunda eğitim hayatına devam etti.

Spor ile orta ve lise yıllarında tanışan Birol Aydın Futbol, Basketbol, MasaTenisi’nin yanı sıra  Boks branşına aktif olarak devam ederek, Boks branşında  60 kiloda bir çok ulusal başarı elde etti.

Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi Üniversitesini kazanan Birol Aydın bu yıllar içerisinde ailesi ile birlikte ticaret hayatını sürdürdü.

Çeşitli illerde Beden Eğitimi Öğretmeni görevi yaptı, bu yıllarda  Sivil Toplum örgütlerinde Başkanlık ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

2002 yılında İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölümü Eğitim Uygulama Okuluna atanan Birol Aydın burada öğretmenlik ve Okul Müdürlüğü görevlerini yaptı.

ENGELLİLERİN SESİ OLMAK İÇİN ÇALIŞTI VE TÜRKİYE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Türkiye’de ilk kez, Zihinsel Engelliler Bando Takımını ardında da Zihinsel Engelliler Semazen Ekibini kurarak gerek Engelliler Camiası içinde gerekse ülke sathında büyük yankı ve umut uyandırdı.

2016 Yılında yine bir ilki başaran Birol Aydın ‘’Otistik Çocuklar Mehteran Takımının kurulmasına vesile oldu .Kurmuş olduğu mehteran takımı ile Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın huzurlarında özel bir konser vererek, Otistik Bireylerin sesinin basın yayın kuruluşları aracılığıyla duyurulmasına ve toplumsal farkındalık düzeyinin artırılmasına büyük katkı sağladı.

Öğretmen olarak göreve başladığı yıllardan itibaren sürdürdüğü ‘’İlkleri başarma prensibi’’  unvanı ile Özel Gereksinimi olan  bireylerin sesi olan Birol Aydın bu yıllar içerisinde Özel Sporcular kulüp başkanlığı, Özel Sporcular Organizasyon Kurulu Başkanlığı ve Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Yönetim Kuruluna seçilme başarısı gösterdi.

18 Kasım 2012 tarihinde Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu seçimlerine giren Birol Aydın  delegelerin yoğun desteği ile  Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanlığına seçildi.

Birol Aydın  1. dönem seçimlerinde olduğu gibi 2 ev 3.  dönem seçimlerinde  yine delegelerin yoğun desteğini alarak tek aday olarak Türkiye Özel Sporcular Spor Bakanlığına seçildi.

Federasyon Başkanlığı Sürecinde İlklerin Başkanı Unvanına Sahip Oldu.

18 Kasım 2012 seçimleri sonrası çalışmalarına ara vermeden devam eden Başkan Birol bu yıllar içerisinde ;

İlk kez INAS Avrupa Yönetim Kuruluna 2. kez Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilme başarısı

İlk kez Avrupa Kıtasını temsilen VİRTÜS Dünya Yönetim Kurulu Üyesi olma başarısı, ilk kez TMPK Yönetim Kuruluna seçilme ve 3 dönem Yönetim Kurulu Üyesi olarak devam etme başarısı, İlk kez Türkiye Futbol Federasyonu Engeliler Koordinasyon Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi seçilme başarısı ve Federasyonumuz tarihinde yine ilk kez Ülkemizi TMPK temsilcisi olarak TOKYO 2020 Paralimpik Oyunlarında temsil etme başarısı göstermiştir.

Federasyon Başkanı Birol Aydın’nın görev yaptığı Kuruluşlar.

İNAS AVRUPA (Avrupa Zihinsel Engelli Sporcular İçin Spor Federasyonu) Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir halen Yönetim Kurulu Üyesidir.

VİRTÜS Dünya Yönetim Kurulu Üyesi

TMPK (Türkiye Milli Paralimpik Komitesi) Yönetim Kurulu Üyesi

TFF (Türkiye Futbol Federasyonu Engeliler Koordinasyon Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi

Sivil Toplum Kuruluşlarında Yönetim Kurulu üyeliği görevlerine de devam etmektedir.