Anasayfa / Haberler / DOWN SENDROM BASKETBOL TAKIMI DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDU.

DOWN SENDROM BASKETBOL TAKIMI DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDU.

 

Dünya Down Sendromlular Spor Federasyonu (IBA) tarafından Portekiz’in Guimaraes Şehrinde yapılan Down Sendromlular Basketbol Dünya Şampiyonasında Türkiye Üçüncü oldu.

31 Mart – 7 Nisan 2020 tarihlerinde Antalya’da Ülkemizin ev sahipliğinde yapılacak olan “TRİSOME GAMES” DOWN SENDROMLULAR SPOR OYUNLARI) öncesi önemli bir organiasyon olan IBA Basketbol Dünya Şampiyonasında Milli Takımız üçüncü oldu. İtalya’nın birinci olduğu Şampiyonada ev sahibi Portekiz ise ikinci oldu.

Dünya Şampiyonası Kupa Töreni sonrası bir açıklama yapan Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol AYDIN; Bu yıl Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında onlarca madalya kazandık. Özel Sporcular Basketbol Takımız Dünya 3.cüsü oldu, Down Judocumuz Talha Ahmet ERDEM Dünya Şampiyonu oldu, Down Judocumuz Mehmet Can TOPAL Dünya 2.cisi oldu. TÖSSFED olarak 3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesi kazanılan ve TÜRK SPOR tarihinde ilk olan bu madalyalar ve Kupaları Sayın Cumhurbaşkanımız Şahsında tüm Türk Milletine hediye ediyoruz.

Başkan AYDIN; Bu başarıların arkasında koca “Özel Sporcular Ailesi var, yaklaşık 7 yıldır gece gündüz çalışan bir Federasyon yönetimi var, Özel Sporcularımızın ailelerinin emeği var, kulüplerimizin ve antrenörlerimizin emeği var, Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem KASAPOĞLU’nun, GSB Bakan Yardımcımız Sayın Hamza YERLİKAYA’nın , Spor Genel Müdürümüz Sayın Mehmet BAYKAN’ın ve sponsorlarımızın desteği var, ailelerimizin duası var. Spor Medyasının desteği var’dedi.

29 Kasımda Portekiz Guimaraes Şehrinde başlayan IBA Basketbol Dünya Şampiyonasını Üçüncü olarak tamamlarken, JUDOWN Dünya Şampyonasınıda T23 81 Kiloda Talha Ahmet ERDEM 1’inci, T21 66 Kiloda Mehmet Topal Dünya 2. si ve T21 81 Kilo’da Doğukan Coşar – Hugo Maja (Portekiz) Altın Madalya2 Altın ve 1 Gümüş Madalya ile tamamlamış oldu.
Down Sendromlu Özel Sporcularımız 2 Aralık 2019 Pazartesi günü İstanbul’a dönecekler.