Anasayfa / Haberler / DÜNYA’NIN EN BÜYÜK DOWN SENDROMLULAR SPOR OYUNLARI ANTALYA’DA

DÜNYA’NIN EN BÜYÜK DOWN SENDROMLULAR SPOR OYUNLARI ANTALYA’DA

 

Ülkemizin ev sahipliği ile gerçekleşecek olan Trisome Game 2020 Oyunları 2. toplantısı Antalya ilinde gerçekleşti.

Düzenlenen toplantıya Federasyon Başkanı Birol Aydın, Başkan Vekili Sadettin Akçı, Asbaşkan Ensar Kurt, Kurul Üyelerimizden Tolga Nasuh Aran,Gayem Merak Kurbaş,Ufuk Bulut,İbrahim Acar, SUDS Dünya Down Sendromlular Federasyonu Başkanı Dr Geoff Smedley, SUDS Dünya Down Sendromlular Spor Federasyonu Tıbbi Direktörü Dr Arly Heide SUDS Spor Direktörü Jose Perreira, Suds Jimnastik Teknik Kurul Başkanı Trevor Low katılım gösterdi.

Dünya Down Sendromlular Federasyonu Başkanı Geoff Smedley’nin Antalya Spor Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında “Down sendromlu sporcuların olimpiyat oyunları” olarak adlandırılan organizasyonun, 31 Mart-7 Nisan 2020 tarihlerinde gerçekleştirileceği belirtildi.

Geoff Smedley, organizasyona ilişkin yaptığı açıklamada, ilkini 2016 yılında İtalya’da düzenledikleri oyunların ikincisi için Türkiye’de Antalya’yı seçtiklerini ifade etti.

GÜÇLÜ VE GÜVENİLİR ÜLKE TÜRKİYE

Organizasyonun, atletizm, yüzme, cimnastik, masa tenisi, judo, basketbol, futbol, voleybol gibi branşlarda down sendromlu sporcuların mücadelesine sahne olacağını belirten Smedley, “Organizasyon için eğer tüm dünya buraya geliyorsa, bu Türkiye’nin ne kadar güçlü ve güvenilir bir ülke olduğunu gösterir. Türkiye tarihinde de belki ilk kez bu kadar büyük bir engelliler organizasyonu gerçekleştirilmiş olacak.” diye konuştu.

DÜNYA’NIN GÖZÜ TÜRKİYE’DE OLACAK

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın, Antalya’daki oyunların, Cumhurbaşkanlığı himayesinde organize edildiğini vurguladı. Engellilerin spor yapması için sağladığı katkılardan dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ettiğini dile getiren Aydın, organizasyonun düzenlendiği tarihte dünyanın gözünün Türkiye ve Antalya’ya çevrileceğine işaret etti.

BURHANETTİN HACICAFEROĞLU ANTALYA SAHA VE STADYUMLARIMIZLA HAZIR.

Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu da Down Sendromlu sporcuların yarışacağı büyük bir organizasyonda ev sahibi olmanın heyecanının yaşadıklarını dile getirdi.

Dünyanın en önemli destinasyonları arasından gösterilen Antalya’nın güvenli bir turizm şehri olduğunu vurgulayan Hacıcaferoğlu, “Bu organizasyonların kentimize, spor turizmi anlamında da çok önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Düzenlenecek olan Trisome Game 2020 Oyunları için saha ve stadyumlarımızın 2020 Oyunlarıı için tamamen hazır olduğunu dile getirdi.