Anasayfa / Haberler / ÖZEL YILDIZLAR BAKAN AKİF ÇAĞATAY KILIÇ İLE BİR ARAYA GELDİ

ÖZEL YILDIZLAR BAKAN AKİF ÇAĞATAY KILIÇ İLE BİR ARAYA GELDİ

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Milli Takımlarından oluşan Down Sendromlu Özel Sporcuları ile Federasyon Başkanımız Birol AYDIN ile birlikte 3 Aralık Dünya Engeliler günü münasebeti ile Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay KILIÇ’ın özel davetlisi olarak Bakanlık makamında ziyaret etti.

image

Renkli görüntülerin oluştuğu ziyarette Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay KILIÇ açıklmasında ; unu belirten Bakan Çağatay Kılıç, “Değerli kardeşlerimizin de bu özel gününde birlikte olduğumuz için mutluyuz. Onların başarılarını, heyecanlarını bizimle paylaşmalarından ve Avrupa’da, Güney Afrika’da ve farklı bölgelerde kazandığınız başarılarla hepimizi gururlandırdınız, hepinize teşekkür ediyoruz” dedi.

image

Sporcuların yaşattıkları mutluluğun yanısıra topluma en büyük mesajı verdiklerini kaydeden Bakan Çağatay Kılıç şöyle konuştu:

“Hayatta hiçbir şeyin engelinin olamayacağı mesajını vererek ortaya koydunuz ve kardeşlerinize büyük bir örnek oldunuz. Toplum içerisinde de çok farklı bir sorumluluk üstlenmiş olmanızdan dolayı aslında sizler birer kanaat önderisiniz. Çünkü ortaya koyduğunuz düşünce ve duruş, güç veren, umut veren ve insanları bir araya getiren bir duruşunuz var. Bundan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Farklı branşlarda ortaya koyduğunuz başarıların artarak devam etmesini diliyorum. Önümüzdeki sene inşallah paralimpik oyunlarda da başarılarınızın devam edeceğini düşünüyorum. Özel teşviklerle aranızdan Rio’ya gidecek kardeşlerimiz olur.”

Down sendromlu sporcuların varolan başarı grafiklerinin daha da artmasını dileyen Bakan Çağatay Kılıç, “Sizler için ortaya koyduğumuz çalışmalardan hepinizin haberi var” diyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde çıkan engelliler yasasını hatırlattı. Spor tesislerinin özel sporcular için uyumlu hale getirildiğini anlatan Bakan Çağatay Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

“Tesislerimizin içerisinde size kolaylıklar sağlayacak farklılıklar, fiziki engelleri olan kardeşlerimizin tesisleri çok daha rahat kullanabilmeleri için hazırlanan özel imalatlar, bedensel gelişim ve zihinsel gelişimle ilgili katkı verebileceğimiz her türlü alanda her zaman biz sizlerin emrindeyiz. Gerçekten ülkemizde eskisi gibi bir algı yok, her bireyin başarabileceği ve her bireyin hayatta başarı elde edebileceği ve farklı kulvarlarda da ilerleyebileceğinin kanıtısınız.”

3 Aralık Engelliler Günü’nün farkındalık anlamında katkı sağlamasını dileyen Bakan Çağatay Kılıç, “Ayrı bir gün değil, her gün sizin gününüz ve bu anlamda sizin öneminiz bizim için her gün çok fazla” dedi.
Bakan Çağatay Kılıç, toplum içerisindeki her bireyin eşit haklara sahip olduğunun bilinciyle yürümeleri gerektiğini vurgulayarak, şöyle dedi:

“Her bireyin üzerimizdeki hakkının karşılığını vermemiz gerekiyor. Biz 78 milyon vatandaşımızın hizmetindeyiz. Bunun içerisinde hiçbir ayrım olamaz ama sizlere pozitif ayrımcılık yapma imkanımız olur. Daha rahat seyahat etmeniz için hayata geçirdiğimiz otobüs projemiz de devam ediyor. İlk 30 otobüsümüz 30 ayrı ilde seyahat desteği sunuyor. Bunu tüm Türkiye sathına yayıp buradaki, fiziki engelli olup tekerlekli sandalye kullanan kardeşlerimizin de daha rahat seyahat etmelerini sağlamak için özel dizayn edilmiş otobüslerimiz hizmet veriyor. Bu tip adımlarla mümkün olduğu kadar en rahat şekilde ve hayatın akışı içinde hayatlarını rahat sürdürebilmeleri için elimizden geleni yapacağız. Onlar ortaya koydukları başarı ve azimle önlerinde hiçbir engel olmadığını ortaya koydular”

“Siz bize bakanlık değil ağabeylik yaptınız”
Federasyon Başkanımız Birol Aydın ise katkılarından dolayı Bakan Çağatay Kılıç’a teşekkür ederken, “Siz bize Bakanlık değil ağabeylik yapıyorsunuz. Bakanlığımız bize çok güzel destekler veriyor ve bize ‘yeter ki çocuklara dokunun’ diyor. Biz federasyon olarak altın çağımızı yaşıyoruz ve en güzel otellerde konaklıyoruz” dedi.

Başkan Birol Aydın, Türkiye’nin dört bir yanında sporcu artışına dikkat çekerken, en büyük desteğin ise Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan geldiğini söyledi.
Toplantının ardından sporcular Bakan Çağatay Kılıç’a çiçek hediye ederken, Avrupa Yüzme Şampiyonu Muhammed Tuğrul Şahin’in ise Bakan Çağatay Kılıç’a kendi fotoğrafını hediye etti. Bakan Çağatay Kılıç, Şahin’e “Bana kendi fotoğrafını hediye ediyor. Özgüveninden dolayı teşekkür ediyorum” sözleriyle karşılık verdi.